Türk Nöroloji Derneği'ne Üye Olmak İçin 10 Neden

15.08.2022

 

M. Akif Topçuoğlu, TND başkanı (2021-2023)

Türk Nöroloji Derneği (TND) bugün nöroloji alanında ülke sathında faaliyet göstermekte olan ve sayıları yüzlerle ifade edilen onca dernek ve kuruluşlardan farklı bir konumdadır. TND hepimizi bir araya getiren, tüm nörolojik hastalıkları sahiplenen ve global ölçekte ülkedeki en önemli akademik otorite olan çatı kuruluşu olmaktadır. TND hepimizin derneğidir. Hepimiz TND üyesi olmalıyız. Neden mi? İlk akla gelenler:

 

1-Türk Nöroloji Derneği üyelerinin ulusal kongre katılımı için finansmanı yoksa TND var!

Bu yıl elli sekizincisini yapacağımız ulusal nöroloji kongrelerinde dostlar bir araya gelir, dostlar edinilir, eski günler ve yarının planları birliktedir, hem tanışılır, hem kavuşulur. Bu başka yerde olmaz. İnme hocası eski dostu epilepsi hocasını orada görür, asistanlıklarını birlikte yapan iki uzman hasret giderir, bir üniversitedeki asistan bir başkasındaki ile orada tanışır. Geçmişten gelen gelecek inşasının yeri ulusal kongrelerdir.

TND “Ulusal nöroloji kongrelerine gitmek isteyip de gidemeyen nörolog olmasın” şiarı ile hareket eder. TND ulusal kongrelere gitmeyi teşvik eder ve önemlisi bunu sağlar. Bu konuda başvuru yapan tüm üyelerine “tam burs” sağlar. Bu hep böyledir ve böyle olmaya devam edecektir. Yeter ki başvurulsun.

Ulusal kongre 5 gün ve 10 salondadır. Hepimiz orada konuşmacı ve katılımcıyızdır. Ulusal kongrelerde “En fazla üç görev alınabilir” geleneği vardır ve bu çok sesli olmamızı sağlayan bir alışkanlığımızdır. Sürecek ve istisnasız sürdürülecektir. Ulusal kongrede yıl içindeki en iyi konuşmamızı yapmak ve en değerli çalışmamızı sunmak bizim için hedeftir. Ulusal kongre her zaman en önemli ulusal akademik kürsüdür. Burada sunulan bilimsel bildiri bir başka değerlidir. Ulusal kongrede yer almak ama önemlisi onu sahiplenmek ve inşa etmek için derneğe üye olmalıyız. Kongre de dernek de ancak biz sahip çıkarsak var.

 

2-Türk Nöroloji Derneği çalışma gruplarına üye ol, bilim, eğitim ve mücadeleye merhaba de!

Türk Nöroloji Derneğinin çok sayıda çalışma grubu var. Bilimsel ve diğer çalışma grupları akademik eğitim, araştırma ve ilerleme yanı sıra özlük haklarımızın savunulmasından hukuksal sorunların çözümüne, eğitimden ve kültüre kadar farklı kulvarlarda faaliyet gösteriyor. Çalışma grupları kongre programlarını hazırlıyor, özel alan dernekleri varsa onlarla ilişkiyi tanzim ediyor, sempozyum, webinar ve çalıştay düzenliyor, gençlerle ustaları harmanlıyor ve bu kitap, makale, araştırma veya bir dilekçe olarak çıkıyor ortaya. Çalışma grupları mezuniyet sonrası eğitimde kritik bir paydaş ve imkândır.

 

3-Türk Nöroloji Derneği Bilimsel araştırma desteğinden yararlanmak için TND üyesi olmak gerekir.

Türk Nöroloji Derneği birincil yürütücüsü kendi üyesi ve nörolog olan araştırma projelerinde yüksek miktarda ve hızlı prosedür ile destek vermektedir. Araştırma desteğimiz hızlı ve titiz bir akademik değerlendirme sonucunda sunulmaktadır. Demirbaş malzeme haricinde hizmet alımından bilgisayar programına çok çeşitli kalemlerde harcama imkânı sunar. TND üyesi olursan araştırma bursu alabilirsin.

 

4-Türk Nöroloji Derneği üyelerine yurt içi ve yurt dışında eğitim bursu vererek destek olur.

TND üyelerine yurt içinde ve yurt dışında alacakları ileri eğitimlerin birer yılı için burs vermektedir. Burs miktarları sık sık güncellemekte ve duyurulmaktadır. Üyelerimizin kendilerini alacakları eğitimlerle geliştirmelerini desteklemek en büyük gayemizdir. TND ayrıca üyelerinin uluslararası toplantılarda araştırma sunmalarını desteklemektedir. TND üyelerinin sözlü sunumları için uluslararası toplantılara katılmalarına yeterli destek vermektedir.

5-Türk Nöroloji Yeterlik kurs ve sınavlarına ücretsiz katılım desteği TND üyeleri için!

Türk Nöroloji Derneği Türk Nöroloji Yeterlik Kurulu faaliyetlerini desteklemektedir. Yeterlik kurs ve sınavlarına katılım ve diğer gerekli finansman TND üyelerine sağlanmaktadır.

6-Nörolojinin en büyük sanal video kütüphanesi Nöroloji-TV TND üyeleri için.

Son 10 yılın ulusal kongre sunumları ve son on yılın Türk Nöroloji yeterlik kurslarında anlatılan dersler, çeşitli eğitim videoları ve webinarlar mezuniyet sonrası nöroloji eğitiminin önemli yapıtaşıdır. Tamamı üyelerimizin hizmetinde. Farklı hocalardan farklı bakış açıları ile, ama hepsi güncel ve yüksek bilimsel.

 

7-Türk Nöroloji Derneği yayınları TND üyelerine ücretsiz gönderilir.

Türk Nöroloji Derneği yayınladığı yüksek kalite temel kitap, tedavi rehberi ve diğer kitaplarını üyelerinin talebi üzerine diledikleri adreslerine gönderir. Ayrıca TND üyeleri kitap ve diğer yayınları elektronik ortamda okuyabilir. Türk Nöroloji Dergisi ve Türk Nöroloji bülteni açık erişimli olup üyelerimiz güncel bilimsel bilgi ve haberler sunar. Kurulduğundan beri TDN bülten ve Dergisi üyelere sunulmuş olup tarih ve güncel bir aradadır.

 

8-TND asil üyesi aynı zamanda EAN ve WFN kurumsal üyesidir.

Türk Nöroloji Derneği asil üyesi olmakla aynı zamanda Avrupa Nöroloji Akademisi (EAN) ve Dünya Nöroloji Federasyonuna (WFN) kurumsal üye olmuş oluyoruz. EAN ve WFN aidatlarınız TND tarafından ödenir. Böylece bu iki kurumun özellikle eğitim aktivitelerinden faydalanabiliriz. Ayrıca EAN bilimsel komitelerinde derneği temsil eden yaklaşık 60 kişiden biri olabilirsin.

 

9-TND idari ve hukuki problemlerinde üyelerinin yanında.

Türk Nöroloji Derneği hukuki konularda üyelerinden gelen tüm taleplere hukuk müşavirliği ile istisnasız olarak çok titiz ve yeterli yanıt vermekte, yol göstermekte ve eşlik etmektedir. TND gerektiğinde davalara müdahil olmakta, gerektiğinde idarecilerle görüşmekte ve ne gerekirse işte tam da onu yapmak için gayret göstermektedir. Diğer taraftan üyelerimiz kendi şifre ve kullanıcı adı ile dernek internet sitesine girerek benzer ve yaşanmış sorunlar için araştırma yapabilir önceki yorum ve kararları inceleyebilirler.

 

10-Türkiye nörolojisinden doğrudan haberdar almak isteyen TND üyesi olsun!

TND üyelerine SMS ve e-posta yoluyla tüm gelişmeleri doğrudan iletir. Kendi internet sitesi ve sosyal medya imkânları ile üyelerini birinci elden bilgilendirir. Nörolojik gelişmeler ve haberlerden uzak kalmamak için TND üyesi olmak gerekir.