Haftanın Sorusu Güncellenmiştir

Web sayfamızda haftanın sorusu güncellenmiştir. Bir önceki haftanın sorusu cevabı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

 

Saygılarımızla

Türk Nöroloji Derneği


Multipl sistem atrofisi olan hastalarda levodopa kullanılması aşağıdaki belirtilerden hangisinin kötüleşme riskini artırabilir?

 



Seçenekler:

  1. Santral apne [3 Oy]
  2. Dismetri [5 Oy]
  3. Ortostatik hipotansiyon [95 Oy]
  4. REM uyku davranış bozukluğu [27 Oy]
  5. Stridor [1 Oy]



Doğru Cevap:

Doğru cevap C şıkkıdır. Multipl sistem atrofisi alan hastalara levodopa verildiğinde zaten var olan ortostatik hipotansiyon bulgusu tedavi gerektirecek kadar ciddi boyuta ulaşabilir. Diğer belirtilen bulguların levodopa tedavisinden etkilenmesi söz konusu olmaz.

Kaynak: Greene PProgressive Supranuclear Palsy, Corticobasal Degeneration, and Multiple System Atrophy. Continuum (Minneap Minn). 2019 Aug;25(4):919-935. doi: 10.1212/CON.0000000000000751.


Copyright © 2019 Türk Nöroloji Derneği. Tüm hakları saklıdır. Bu site doktorların kullanımı içindir.
LookUs & Online Makale