Prof. Dr. Sezer Şener Komşuoğlu (2021)

 
Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu 
 
Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu 1949 Trabzon doğumludur.
 
1973’te Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Ankara Üniversitesinde nöroloji ihtisasını tamamlamış, Hacettepe Üniversitesinde Prof. Dr. Kalabay, Prof. Dr. Renda ve Prof. Dr. Dora ile EEG ve epilepsi çalışmıştır.  
 
İngiltere’de 3 yıl süre ile Birmingham Üniversitesi ve Aston Üniversitesi’nde Klinik Nörofizyoloji ve Prof. Dr. Bickerstaff ile klinik nöroloji çalışmalarında bulunmuştur.  
 
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinin ve daha sonra Kocaeli Üniversitesinin kuruluşlarında yer almıştır. Bu üniversitelerde nöroloji ana bilim dalı başkanlığı görevleri sırasında nöroloji dalında 32 uzman yetiştirmiştir.  
 
Nörolojik Bilimler alanında ulusal ve uluslararası düzeyde birçok bilimsel yayını vardır.  
 
Türkiye’deki ilk EEG atlasının yazarıdır ve nöroloji alanında kitapları vardır. Aynı zamanda akademide kadın, kadın liderliği konularında sosyal ve bilimsel çalışmalar yürütmektedir. 
 
2006-2014 yılları arasında 8 yıl (2 dönem) Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü yapmıştır. 
 
Prof. Komsuoğlu, halen Yükseköğretim Kurulu’nda çalışmaktadır. Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)’nın araştırma ve inovasyon komitesinin Avrupa Birliğince seçilmiş 19 üyesinden biridir, bu görevi 5 yıldır yürütmektedir. Türk Yükseköğretimi ve Brüksel Avrupa Üniversiteler Birliği arasında çalışmalar yürütmekte ve projeler koordine etmektedir. 
 
Oxford Üniversitesince 2015’te yayınlanan Woman Scientist kitabında Türkiye’den seçilen 3 bilim kadınından biri olarak yer almaktadır.