Türk Nöroloji Derneği Dünya İnme Günü Etkinliği: Ankara, 25 Ekim 2019

18.10.2018

İnme Günü Basın Açıklaması

 

Türk Nöroloji Derneği ve Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği işbirliği ile 29 Ekim Dünya İnme Günü nedeniyle, 25 Ekim’de Ankara’da halka açık bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştiriliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile düzenlenen toplantıda önemli bir halk sağlığı olan inmenin tanı ve tedavisi yanı sıra korunmak için yapılacaklar ele alınıyor.

 

Toplantıda Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk ‘ülkemizde ve dünyada inme sıklığı ile sorunun boyutu’, Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği başkanı Prof. Dr. M. Akif Topçuoğlu ‘İnme geçirmemek için yapılması gerekenler’, Türk StrokeNet koordinatörü Prof. Dr. E. Murat Arsava ‘inme geçirince yapmamamız gerekenler’ konularında bilgi verdikten sonra toplantı, Ankara Üniversitesi İnme Merkezi’nden Prof. Dr. Canan Togay Işıkay’ın ‘Acil inme tedavisi’ ve Gazi Üniversitesi İnme Merkezi’nden Prof. Dr. Bijen Nazlıel’ın ‘İnme sonrası sağlık’ başlıklı konuşmaları ile devam edip, Ankara 112 Acil Sağlık Hizmetleri başkan yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Ergin ‘Ankara ilinde inme hastalarının sevk ve tedavi sistemi’ni tanıtması ile sonlanıyor. Ardından uzunca bir zaman katılımcıların doğrudan konuşmacılara sorular yöneltebileceği bölüme ayrılıyor.

 

Ülkemizde geçen yıl 180 bin kişi inme nedeniyle tedavi edildi, maalesef yaklaşık 40 binimizi bu nedenle kaybettik. İnme nedenli ölüm ve sakatlıktan kurtulabilmek için inmenin en sık belirtileri olan ‘yüzde çarpılma, kolda güçsüzlük ve konuşmada bozulma’ gelişince, hemen, yani hiç beklemeden, 112 aranarak acil inme tedavisinin sağlandığı en yakın merkeze yetişmek gerekir. Hayatlar ancak böyle kurtarılabiliyor.

 

İstanbul’da 2014 yılında duyurulan ‘Dünya İnme Bildirgesi’ beyin damar hastalıklarından korunma, risk faktörleri konusunda bilgilenme, risk faktörlerinden korunmak için ortam ve tedavi yaklaşımlarına ulaşımda, inme belirtileri konusunda yeterince bilgilendirilmiş olma ve hızlı, etkin tedaviye ulaşabilme, inme sonrası sosyal olanaklar ve rehabilitasyon tedavilerine ulaşımı ‘bir insan hakkı’ sayıyor. İnme gününde haklarımızı öğrenmek için bir fırsat olsun. Belediyeye gelin inme konuşalım.

 

 

TOPLANTI PROGRAMI

 

25 Ekim 2018

14.00-16.00

Ankara Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu

 

                                                           

Prof. Dr. Şerefnur Öztürk                       İnme nedir? Önemi ve sıklığı

Prof. Dr. M. Akif Topçuoğlu                  İnme geçirmemek için nelere dikkat etmeli?

Prof. Dr. E. Murat Arsava                       İnme geçiren ne yapmalı?

Prof. Dr. Canan T. Işıkay                        Acil serviste inme tedavisi

Prof. Dr. A. Özcan Özdemir                   Anjiyo ile inme tedavisi

Doç. Dr. Mehmet Ergin                           Ankara 112 ve inme

Prof. Dr. Bijen Nazlıel                              İnme sonrası sağlık